Wymagania prawne dotyczące użytkowania separatorów

Wymagania prawne dotyczące użytkowania separatorów

20.03.2024

Wszelkie aspekty działalności, dotyczące ochrony środowiska naturalnego, podlegają regulacji restrykcyjnymi przepisami prawnymi. 

Przybliżamy istotne wymagania prawne w zakresie użytkowania urządzeń zapobiegających zanieczyszczenia środowiska naturalnego niebezpiecznymi substancjami - separatorów substancji ropopochodnych.

 

- Ustawa z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jednolity: Dz.U. 2024 poz. 54)

Ustawa mówi, że eksploatacja instalacji lub urządzenia - w tym przypadku separatora - nie powinna powodować przekroczenia standardów emisyjnych. Sytuacje, gdzie odpływające z instalacji ścieki stają się zanieczyszczeniem, są niedopuszczalne. 

Zgodnie z art. 145, użytkownik zobowiązany jest do dotrzymywania standardów emisyjnych oraz podejmowania działań polegających na ograniczeniu negatywnego oddziaływania na środowisko, poprzez regularne przeglądy oraz czyszczenie urządzeń.

 

- Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych (DZ.U. 2019 poz. 1311)

W rozporządzenia określono, że ścieki te, wprowadzane do wód lub do ziemi z oczyszczalni ścieków komunalnych albo z oczyszczalni ścieków w aglomeracji, nie powinny zawierać substancji zanieczyszczających w ilościach przekraczających najwyższe dopuszczalne wartości dla ścieków przemysłowych.

 

- Ustawa Prawo Budowlane z 7 lipca 1994 (tekst jednolity: Dz.U. 2023 poz. 682 z późn. zm.)

W oparciu o zapisy art.62 ust.1 punkt 1 obiekty budowlane, w tym instalacje i urządzenia służące ochronie środowiska powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska.

 

Istotnym jest, aby eksploatacja urządzeń oczyszczających była zgodna z zaleceniami zawartymi w instrukcji obsługi, a wszystkie czynności, wykonane na urządzeniu, muszą być odnotowane w książce eksploatacji urządzenia.

Należy pamiętać, że przeglądy eksploatacyjne urządzeń oczyszczających, czyli m.in. separatora substancji ropopochodnych, należy wykonywać co pół roku!

 

Kompleksowo zajmujemy się czyszczeniem oraz serwisem separatorów substancji ropopochodnych, również pod kątem dopełnienia wszelkich formalności.

Skontaktuj się z naszymi Specjalistami by uzyskać dopasowaną ofertę na jednorazową lub cykliczną usługę.