Zmiany w ewidencji odpadów

Zmiany w ewidencji odpadów

05.11.2019

Szanowni Klienci,

Uprzejmie informujemy, że od 1 stycznia 2020 roku wchodzą w życie nowe regulacje ustawy o odpadach, w zakresie ewidencji odpadów. Zmiany dotyczą zwłaszcza sposobu wystawiania oraz obrotu KPO jak również, na ich podstawie prowadzonej ewidencji odpadów. Od nowego roku, wszelkie czynności w zakresie KPO (Kart Przekazania Odpadów), będą możliwe do przeprowadzenia tylko i wyłącznie w formie elektronicznej – za pośrednictwem specjalnej platformy BDO. Oznacza to, że każdy odbiór odpadów musi zostać poprzedzony wystawieniem KPO przy pomocy indywidualnego konta przedsiębiorcy.

Przypominamy, że każdy wytwórca odpadów, który musi prowadzić ewidencję odpadów, zobligowany jest do rejestracji oraz posiadania stosownego numeru rejestrowego w systemie BDO.

Po 1 stycznia 2020 roku podmioty nieposiadające takiego numeru, formalnie nie będą mogły przekazać do zagospodarowania żadnego z wytworzonych przez siebie odpadów.

Jeżeli jeszcze nie dokonali Państwo rejestracji w systemie BDO, należy sprawdzić czy jest taki obowiązek. Proszę wziąć pod uwagę, że czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku w urzędzie marszałkowskim może trwać do 30 dni!

W razie pytań w sprawie systemu BDO nasi pracownicy chętnie udzielą odpowiedzi oraz wsparcia.

 

Poniżej znajdą Państwo linki do kluczowych informacji:

Film szkoleniowy z modułu ewidencji odpadów

Zasady rejestracji w BDO

Kody źródłowe API do zintegrowania z programem magazynowo-księgowym

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 marca 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o odpadach